31 Ocak 2011 Pazartesi

SAG Ödül Töreni Kırmızı Halı/ The Screen Actors Guild Awards Red Carpet

(TR) (EN)
Scroll down for English

Oscar öncesi en önemli ödül töreni olarak adlandırılan prestijli Sinema Oyuncuları Derneği ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Tabiki ödüller kadar geceye ünlülerin şıklığı da damgasını vurdu. Yine bir kırmızı halı postuyla karşınızdayım , bakalım kimler neler giymiş.

The prestigious Screen Actors Guild Awards which are entitled  as the most important awards before Oscar have founded the owners. The elegancy of the celebrities has hit the headlines as much as the awards did. Here I am with another red carpet post, let us see who wore what. 

Glee oyuncusu Jenna Ushkowitz Badgley Mischka elbisenin içinde oldukça şık duruyor. Somon ve altın rengi uyumunu sevdim.Kolye elbisenin dekoltesine yakışmış.Saçı da topuz, bence süper  :)

The Glee star Jenna Ushkowitz looks pretty chic in her  Badgley Mischka gown. I loved the tune of salmon color and golden. The necklace suits the decollete of the gown.Her hair is knot, as for me  , it is perfect  :) 

 Hailee Steinfeld 2011 Prada İlkbahar koleksiyonundan oldukça renkli bir elbise tercih etmiş.Prada olması şık olması anlamına gelmiyor.Fazla karışık ve göz yorucu.

Hailee Steinfeld prefered  a very colorful dress from the collection Prada Spring 2011.Being Prada does not mean being classy. Very complicated and fatiguing.

 Eva Longoria her zamanki gibi zarif. Georges Hobeika elbisesi üzerinde çok şık duruyor.Dekoltesi yerinde,takı ve çanta seçimi oldukça uyumlu.Saçı ve makyajı da kıyafeti harika tamamlamış.

Eva Longoria is very exquisite as always.The Georges Hobeika gown look so classy on her. The decolette is rightful , her jewelry and bag choices are very matching. Her hair and makeup completes her look perfectly.
Mila Kunis kırmızı şık bir McQueen elbise ile geceye katılmış.

Mila Kunis attended to the ceremony with an elegant red McQueen gown.

Sofia Vergara'nın mavi Roberto Cavalli elbisesine bayıldım! Etek kısmı , kıvrımları,duruşu,rengi herşeyiyle mükemmel . Müthiş bir tasarım...

I just adore Sofia Vergara's blus Roberto Cavalli gown! The tail , curves , the posture , the color,totally perfect. An amazing design...

Natalie Portman yine en şık anne adayı olmayı başardı.Beyaz Azarro elbise ne kadar da şık duruyor.Sade takıları da elbisenin asaletini tamamlamış.

Natalie Portman achieevd to be the chichest mom-to-be once again.Her white Azarro gown looks so classy.Her bold jewelry also completes her elegant look.


Bir diğer nude tonlu elbise Hilary Swankten. Atelier Versace tasarımı olane elbise sanki  Swanki'n kusursuz vücudu için yaratılmış gibi.Tek omuz ve  işleme detaylar da ayrı bir hava katmış.

Another nude colored gown from Hilary Swank . The Atelier Versace gown seem like it has been created for the perfect subsistence of Swank.The one shoulder and the needlework details brighten the gown.

Gecenin rüküşü yine Helena Bonham Carter.Bu seferde Marc Jacobs tasarımı elbisesin  katloluşuna seyirci oluyoruz. 

The frumpish of the night,again, Helena Bonham Carter. This time we see the assasination of a  gown designed by Marc Jacobs.
Paz de la Huerta, bir diğer kötü giyinen ünlü.Eski moda bir görünüm.Kahve ve siyah birarada kullanılması hoş sonuç vermeyen 2 renk. Ruju bir felaket.

Paz de la Huerta, another miserably dressed celeb . An old fashioned look. Brown and black are not well matched colors. The lip stick is a disaster.

Bunlar da geceye katılan diğer ünlülerden bir kısmı;

Here are some of the other celebs that attended the ceremony;


 (favorilerimden! One of my favourites)Sizce gecenin en şık ünlüsü kim?

Who is the chichest celebrity of the night for you?


4 yorum:

makeupwithstyle dedi ki...

Benim favorim şüphesiz Jenna Ushkowitz :) Elbisesinin rengi de modeli tam bana göre...
Gecenin rüküşlerine gelince hadi Helena Bonham Carter'ı anladık, o böyle bir stil benimsedi ama Paz de la Huerta ne yapmış öyle?! Ben bu kızı tanımıyordum, üşenmeyip IMDb'den baktım 1984 doğumluymuş! Ben bu resimden bakınca çok daha büyük sanmıştım....o ruj hiç olmamış :(

Your style is your signature dedi ki...

evet canım mtoptan felaket :S ruju korkunç,siyah ayakkabı & kahve rengi elbise uyumsuz,elbise desen modası geçmiş..ama bu sefer genel olarak daha şıkmış sanki ünlüler :)

Niki dedi ki...

I will rush through the ones you featured, dear! :)
As we can all see, there was a lot going on... But that's what's great about Red Carpets, right? ;)
Ok, so I agree with you about Hailee's dress, there's just TOO much going on with that dress. I know there's a shorter version of it, maybe she should've tried that one if she liked the pattern so much...
Helena... hahaha the assasination of MJ gown ;D you crack me up! I would be surprised if she showed up dressed all sleek and chic! I have to say I admire her (IN A WAY) cause she doesn't care about other opinions, she has her own style, she's not affraid to show it, she enjoys playing with everything and the most important thing for me is that she's not vulgar doing it, she's just eccentric. It's kinda interesting seeing what she prepares next! lol :DD
Eva rocked it, Mila as well (I would love to own that Mcqueen gown)! Sofia and her fabulous body wow! Great color on her! Stunning dress on Natalie, but I don't like her hair again :( I like her hair loose! Hilary looked beautiful! Paz was disasterous, I agree with you, who styled her??? :DD
Also, I don't get Nicole... I didn't like her dress, nor her hair. I'm still suprised how much I liked January! :)
Great post <3

Your style is your signature dedi ki...

oh,yeah! I love whats going on such organizations! ;) I generally like patterns you know,but this one is really TOO much! And the colors are not that matched!

I totally agree, she has her unique style ,she does not care what the other think,she care neither trends nor fashion styles and she is happy with it ! yeaaah,we'll see what she wuld wear on Oscarsssss!!!

For me, I would really like to have Sofia's gown ,it rocks!

thanks for the lovely comments,it is always nice to talk about fashion with a stylish girl like you ;) xxx

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...