2 Şubat 2011 Çarşamba

Anna Wintour vs. Carey Mulligan

(TR) (EN)
Scroll down for English


"Hangi ünlüye daha çok yakışmış?" konulu postumuzda bugün moda dünyasının stil ikonu Anna Wintour ve son zamanların en tarz ve şık isimlerinden Carey Mulligan var.Her iki ünlü de Lanvin marka elbiseleriyle karşımıza çıkıyor.Her ikisi de elbiseyi oldukça güzel taşımış.Mulligan'ın ayakkabıları model olarak daha şık ama rengi elbiseyle pek de uyumlu değil.Wintour'un ayakkabı tercihi daha yerinde.Her ikisi de elbiseyi kolye ile tamamlamışlar ama zaten desenli olan elbiseyi kolye ile tamamlamak karışık ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarmış. Mulligan'ın clucthını da beğendim,keşke ayakkabı da onun gibi siyah olsaydı.Sonuç olarak ben Mulligan'ı daha çok beğendim.Siz ne dersiniz?


Today , I am gonna analyze  the looks of fashion world 's style icon ; Anna Wintour and one of the most stylish and chicest woman of recent times; Carey Mulligan in the  post called "Who wore it better?" .We see both celebrity with their Lanvin dresses.Both of them looks fabulous.The model of Mulligan's shoes are more classy but the color of the shoes  is  not well matched with the color of dress.The shoe choice of Wintour is more suitable.Both celebrity has completed the look of the dress with a necklace but it created a complicated  and an unappealing look to combine a patterned dress with such  necklaces.I loved the clucth of Mulligan , I wish she would have had black shoes as well. To conclude; I loved the look of Mulligan.What do you think?


5 yorum:

makeupwithstyle dedi ki...

Ben Anna Wintour'un kombinini daha çok beğendim canım, ama kolları bir tuhaf çıkmış resimde :/ Tabii Carey Mulligan daha genç, ona da yakışmış! Ama seninde belirttiğin gibi ayakkabısının rengi olmamış...bir de ayakkabı ve çanta da birbirine uymamış, pek bana hitap etmiyor o yüzden kombini

Your style is your signature dedi ki...

ayakkabı konusunda katılıyorum tatlım , onu gözardı ederek Mulliganda karar kılmıstım ben de :) sanki Mulliganın kıvrımlarına daha güzel oturmus elbise,daha iyi taşımış gibi geldi.Ama ikisinde de beğendim(kolyeler hariç!)

Niki dedi ki...

I like them both, they wore the dress age appropriately! Anna did a more sophisticated look, elegant with the heels. Carey did a more youthfull & playfull (still classy and chic) look. Evet (;D) I would wear black heels instead of Carey's shoes, too! Also, I find necklaces totally unnecessary, the dress itself with this gorgeous pattern is more than enough, I would wear bangles! ;)

Your style is your signature dedi ki...

Everytime you amaze me my sweet Nikolina! Your Turkish is getting better every day :p Dou you watch the Turkish series!?

Yeah,good idea, a bangle would be better instead!

Niki dedi ki...

hehe evet, canım! thank you ;)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...