6 Ocak 2011 Perşembe

Cep Telefonu Hijyeni ve Cilt Arasındaki İlişki / The Relationship Between the Cell Phones Hygiene and Skin

(TR) (EN) 
*Please scroll down for English
Hergün cildimizle temas ettiği için  allık/pudra fırçalarımızın temizliğine özen gösteriyoruz , peki gün boyu sayısız kere kulağımıza götürdüğümüz cep telefonlarının cildimize zarar verdiğini hiç düşündük mü? Farkında olmadan cep telefonumuzu her kulağımıza götürdüğümüzde telefonu yüzümüze yaslıyoruz ve üzerinde gün boyu her türlü bakteri ve pisliği biriktiren cep telefonu tüm bu zararlı birikintileri cildimize nüfuz ettiriyor.

Uzmanlar farkında olmadığımız bu tehlike için cep telefonlarının her akşam az miktarda alkol & pamuk diskler  yardımıyla temizlenmesi  gerektiğini belirtiyorlar. Piyasada bu iş için üretilmiş antibakteriyel spreyler de mevcut. Eğer bunu uygulamayı düşünmezseniz telefon görüşmelerinizi kulaklık ile yaparak cep telefonunun cilt ile temasını önleyebilirsiniz.

Dün izlediğim bir programda dermatolojist bayan bir insanın hangi tarafa yatarak uyuduğunu anlayabildiğini çünkü cildin o yönünde daha fazla akne bulunduğunu belirtti.Nedeni de cildin yastıkla teması ve cep telefonlarında olduğu gibi yastığın da üzerinde biriken kirlerin  cilde geçmesiymiş. O nedenle yastık kılıflarının  sık sık değiştirilmesi gerekli. Bir de yine cilt temizliği açısından ailedeki diğer insanlardan farklı olarak sadece size ait olan bir havlu kullanımı oldukça önemli. 

Sadece 3 küçük öneri ile cildimizi daha sağlıklı ve temiz tutabiliriz ;
  • Cep telefonu temizliğine dikkat ederek
  • Yastık kılıflarını sık sık değiştirerek
  • Kendimize ait bir havlu kullanıp bunu da sık sık değiştirerek
Küçük ama cildimiz açısından değişiklik yaratmaya yeticek değişiklikler..Ne dersiniz? :) 

We are attentive to the clean up of our blush/powder brushes on the ground that they touch to our skin , but have we ever thought of the cell phones that we use many times daily could damage our skin? Unintentionally, every time we take the cell phone to bring it our ear , we lean it to our faces and the cell phone penetrates the bacteria and grimes that have been  gathered through the whole day. 

Specialists states that we should clean the cell phones by means of a small amount of alcohol & cotton discs  for the threat that we are  generally not aware . There are also  particular antibacterial sprays that are produced therefor. If you are not interested in applying such a procedure, you could prevent touching your cell phone to your skin by using a pair of headphones. 

A dermatologist that I watched yesterday in a TV show has stated she could determine on which direction a person used to lay for  sleeping because that direction of the face shelters more acne.  The reason is  that , just like it happens in the issue of cell phones, the grimes which  mass  in the surface of the pillow slip elapse to skin. Thus , the pillow slip should be changed quite a bit. Again for the hygiene of your skin , it is highly important to have a personal towel of your own . 

The sum and the substance of it , we can keep our skin clean and healthy with 3 little advices;
  • By paying attention to the hygiene of our cell phones
  • Changing the pillow slip often
  • Using a pillow of our own and changing it often
Little steps  but enough to create a change in terms of our skin. What do you think? :)

4 yorum:

makeupwithstyle dedi ki...

Canım ben yastık kılıfı ve havlu değiştirmeye çok dikkat ediyorum, ama cep tel.ime pek dikkat etmiyordum açıkcası. Artık cep tel.imi silmeye başlasam iyi olacak sanırım :)

Your style is your signature dedi ki...

Aynen canım 2sine ben de dikkat ediyordum ama cep telefonunu duyunca neden aklıma gelmedı dıye şaşırdım :) çok mantılı günde kaç kez yanagımıza degıyor halbukı..

Medanşeri dedi ki...

gerçekten ben de hiç o açıdan düşünmemiştim. (:
tamam sağlığa falan zararlı artık onu anladıkta cilt sağlığımıza kadar zarar verebileceği gelmedi benim de aklıma, tiksindim bi an :p
bunca zararlı şeyden sonra faydalı bilgilendirme için teşekkürler ((:
artık ne diyoruz: hijyen ayrıntıda saklıdır. :D
öpüyorum, sevigler. (:

Your style is your signature dedi ki...

ahaha valla öyle :) demek hiçbirimizin aklına gelmemiş ! o zaman ne yapıyoruz artık yüzümüze götürdüğümüz herşeye dikkat ediyoruuuz :) (paranoyak oldum!) rica ederim:)

öpüyorum,sevgiler !:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...