15 Şubat 2011 Salı

BAFTA 2011 Kırmızı Halı / Red Carpet

(TR)(EN)
Scroll down for English 

İngilterenin Oscarları olarak sayılan BAFTA ödülleri 13 Şubat gecesi Londra Royal Opera House'da sahiplerini buldu. Grammy'de olduğu gibi kırmızı halı görüntüleri yine pek de tatmin edici değildi o nedenle sabırsızlıkla ayın 27sinde yapılıcak Akademi Ödüllerini bekliyorum!

Orange British Academy Film Awards which is also named as Oscars of UK  was   held at The Royal Opera House on 13th of  February 13 in London. As Grammy , the red carpet looks in BAFTA were not satistifying ,hence I am waiting for the Academy Awards which is going to be held on 27th of February with bated breath.
Emma Watson Valentino'sunun içinde gecenin en şık isimleri arasında.Elbisenin tek omuz oluşu ve omuzdaki fırfır göze oldukça güzel görünüyor.

Emma Watson was one of the most elegant celebrities of the night in her Valentino gown. The one shoulder dress and the ruffles on shoulder were eye-catching.

Amy Adams tercihini Elia Saab'dan yana kullanmış.İşlemeler elbiseye sofistike bir hava katmış. Rengi  de oldukça güzel.

Amy Adam has chosen to wear an Elia Saab gown.The needleworks created a more sophisticated look.The color is also charming.

Jessica Alba'nın mavi Atelier Versace  elbisesi kesinlikle gecenin en şıkı.Göğüs drapesi ve duruşu mükemmel.Burada gözükmese de kolundaki yeşil bilekliği ve kolyesini beğenmedim.Böyle bir elbise çok daha şık takılarla tamamlanabilirdi.

Jessica Alba's Atelir Versace gown was absolutely the chiccest gown of the night.The drape on the breast part and the poise of the dress are just excellent. Ever though it does not seem in the picture, I did not like her  green bracelet and the necklace.Such a dress would have been completed with more elegnat jewelry.

Emma Stone derin yırtmaçlı,kırmızı bir Lanvin tercih etmiş. 

Emma Stone has chosen to wear a red Lanvin dress with a long vent.

Prince of Persia'da güzelliğine hayran kaldığım Gemma Arterton Yves Saint Laurent elbisesi ve garip saçı ile beni hayal kırıklığına uğrattı.Siyah kadife elbise üzerindeki o büyük kurdele anlamsız görünüyor.

I was fascinated by the beauty of Gemma Arterton after watching Prince of Persia, but this time she disappointed me with her Yves Saint Laurent dress and weird hair. The super  big bow on the black velvet dress seems meaningless.
Yine Helena Bonham Carter yine Vivienne Westwood. Sevmedim. Hele saçı hiç sevmedim.

Again Helena Bonham Carter in a Vivienne Westwood dress.I did not like it. Above all, I did not like the hair.
 Julianne Moore Tom Ford elbise ve  Bvlgari takılarıyla çok şık (herzamanki gibi) .Saçı ve kırmızı ruju da  görüntüsüne romantik bir hava katmış.

Julianne Moore is ver elegant with her Tom Ford dress and Bvlgari jewelry.(as always). Her hair and the red lipstick has added a romatic style  to her look .

Tilda Swinton yine maskulen bir kıyafetle geceye katılmış.Bu tarzı ben ona yakıştırıyorum.

Tilda Swinton attended the night with a maculine outfit again. She look good in such outfits.


 Bir kırmızı halı daha böylece sona erdi.Son zamanlarda ünlüler kırmızı halıyı eskisi kadar renklendirmese de ben Oscar gecesi için büyük beklentiler içindeyim.Hadi bakalım :)

And so another red carpet moment has already gone. Even though the celebrities did not encolored the red carpet lately  the way it used to be , I have great expectation for Oscars.Here we go :)

3 yorum:

makeupwithstyle dedi ki...

Emma Watson'un giydiği Valentino'ya bayıldım, çok zarif ve romantik bir elbise... Jessica Alba'nın elbisesinin de rengi oldukça çarpıcı :) Esmerlere çok yakıştırıyorum bu tarz renkleri...

Niki dedi ki...

I loved the gowns :) Emma looked beautiful, Amy was gorgeous, Jessica was smashing in her stunning dress! Great picks, I agree with you Tilda rocks this look!! Tom Ford <3 Mark Ruffalo <3 Oh, gorgeous men!

Your style is your signature dedi ki...

makeupwithstyle ; kesinlikle öyle çok şık ve asil bir elbise,renginin softlugu da ayrı bir hava katmıs :) Jessica Albanın elbisesinin göğüs kısmına bayıldım !

Nikolina ,sweetie, I totally agree , Tilda her her very unique style and she look absolutely stunning! xxx

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...