14 Şubat 2011 Pazartesi

/Grammy Ödülleri'1 Kırmızı Halı/ The Grammy'Awards 11 Red Carpet

(TR)(EN) 
Scroll down for English
53. Grammy Ödülleri bu gece Türkiye saatiyle sabaha karşı sahiplerini buldu. Kırmızı Halı görüntülerini genel olarak değerlendirmek gerekirse pek çok ödül törenine göre vasat buldum. Çok şıktı , büyüleyiciydi diyebileceğim pek  görüntü yoktu. Şimdi gelin gecedeki kıyafetlere birlikte bakalım.

The 53rd Grammy Awards have been located the owners  tonight towards morning (according to the local time in Turkey) . To analyze the Red Carpet looks generally , the dresses/gowns  were average comparing to many other award ceremonies. There were not so many looks that I can qualify as "very chic" or "captivating" . Let's look the outfits of the night together. 

Katy Perry diğerlerine kıyasla bence gecenin en sevimli gözüken ünlüsü. Özellikle performansında kullandığı etek ve büstiyer(elbise de olabilir ,net belli değil)  oldukça şık. Payet işlemeler de kıyafete yakışmış. Renk seçimi de güzel. 

Katy Perry  is the cuttiest one comparing the other celebrities of the night for me. Especially , the skirt and bustier(it may be a dress , it is not that obvious) is pretty classy. The sequin needleworks on dress is well suited.The color choice is also delightful.

Lady Gaga bildiğimiz Lady Gaga.Yine geceye damgasını vurmak için garip hallere bürünmüş.Kendinden söz ettirmeyi başarmış mı? Elbette!

Lady Gaga is the Lady Gaga we know. Again, she has diguised to a weird look to to hit the headlines. Did she achieve to make an indelible impression ? Sure, she did !

Rihanna Jean Paul  Gaultier 2011  İlkbahar Koleksiyonundan transparan bir elbise tercih etmiş.Vücudunu güzel sarmış. Rihanna genelde daha sofistike tercihler yaptıgından ben bu tercihi pek de beğenmedim.Hele saçını hiç beğenmedim.

Rihanna has chosen a transperant gown from the 2011 Spring Collection of Jean Paul  Gaultier . It fitter her body well. I did not like her  gown choice this time  because she used to choose more sophisticated dresses generally. Above all, I did not like her hair.
Tüm bunlar Lady Gaga'nın suçu! Önceden bu tarz garip saçları , yoğun ilgi çekme çabalarını bu kadar sık görmezdik.Ondan sonra gariplik moda akımı halini aldı. Yoksa Nicki Minaj'ın saç modeline başka bir anlam yükleyemiyorum. Kedi kadın tarzı kıyafeti ise Givenchy Haute Couture Sonbahar 2007 sezonuna ait.Baştan aşağı leopar deseni ile kaplanmış olması irrite edici.

It is all Lady Gaga's guilt! We were not used to see such weird style  hairs , such attention seeking efforts this often beforehand. After her, the oddness has been a fashion trend. Otherwise, I can not ascribe a meaning to Nicki Minaj's hair model. Her catwoman costume is from Givenchy Haute Couture 2007 Fall collection. Being covered with a leopard print from head to foot is irritating. 
Miley Cyrus'ın payet kaplı  Cavalli elbisesi çok şık ve sofistike. Takıları da kıyafete çok yakışmış. Saçları da elbiseye hoş bir hava katmış.Ama kıyafet Cyrus'ın yaşı için biraz ağır kaçmış.Ben ona açık tonlarda , tül ,saten ve dantel elbiseleri daha çok yakıştırıyorum. Yine de gecenin en şık isimlerinden.

Miley Cyrus's  sequined Cavalli gown is very chic and sophisticated. Her accessories are well chosen. Her hair seems desirable. Beside these, the gown is not appropriate to her age . She looks prettier in  lace , sheer or satinee dresses that have pale colors. Nonetheless,she is one of the most elegant celebrities of the night. 

 Jennifer Hudson'ın lacivert Versacesiyle uyumsuz siyah ayakkabılarını saymazsak ben görüntüsünü beğendim. Etek kısımlarındaki kıvrımlar ve o havalı görüntü hoşuma gitti. 

Dismissing the fact that her black shoes are unwell matched to her navy-blue Versace , I loved her look. The ruffles on the bottom part of dress and the nifty look are delightful.

Tamam, Jennifer Lopez'in güzel bacakları var. Ama yine de tunik olabilecek boya sahip bir elbiseyi giymesi göze hoş gözükmüyor. Ayrıca çantanın,elbisenin,ayakkabının tamamen gri payet işlemeli olması da göz yoruyor.

Ok, Jennifer Lopez has great legs. But still, wearing a dress that has a tunic length does not seem delicate. Further, the dress,the shoes and the cluth are all grey sequined and this strains the eyes overmuch.

Bunlar da gecedeki diğer ünlülerden bir kaç görüntü;

These are some of  the other celebrity  look of the night;

Peki sizin  favori Grammy görüntünüz hangisi?

Which one is your fav Grammy look?

5 yorum:

Junkhead dedi ki...

Ödülün var canım :))

http://junkheadinpurpleland.blogspot.com/2011/02/odullendim-ilk-keeez.html

makeupwithstyle dedi ki...

Tatlım ben bu sefer kimseyi pek beğenemedim desem? :) Aslında Jennifer Lopez'in elbisesi güzel olacakmış ama çok kısa kalmış :) Birde çanta ve ayakkabı uyumu pek iyi olmamış dediğin gibi fazla payetli bir kombin :)

Your style is your signature dedi ki...

evet canım diğerlerine kıyasla ben de bu sefer oldukça vasat buldum :)
elbise değil gayet tunik olmuş resmen!:)

Niki dedi ki...

agreed! j.lo was a disappointment, katy perry deserves a 10 for her awesome look! :) and jennifer hudson should have worn silver strappy shoes, but i'm with you, she was beautiful! and she lost so much weight, she's looking even more gorgeous now!

Your style is your signature dedi ki...

yeah,she is fitter than ever and she look gorgeous!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...